آیین کار ایمنی و بهداشت در صنایع غذایی HACCP

استاندارد HACCP

کیفیت و سلامت مواد غذایی بر سلامت مردم و جامعه و در نتیجه توسعه هرکشور تاثیر به سزایی دارد ، بر این اساس در کشورهای مختلف دولت ها استاندارد ها ، آیین کارها و روشهای مدیریتی و نظارتی را با هدف اطمینان از سالم بودن مواد غذايي تدوین کرده و اجرا می نمایند.

یکی از مشهورترین و کاربردی ترین استانداردها برای سلامت غذا  آیین کار هسپ    Hazard Analysis and Critical control point  می باشد HACCP بر اساس شناسایی و کنترل ریسک های که سلامت مواد غذایی را تهدید می کند تدوین شده است. صنایع غذایی و  دست اندر کاران غذا مانند فست فودها ، آشپزخانه ها و رستوران ها و شرکت های پخش مواد غذایی به طور گسترده ای از HACCP   استفاده می کنند.
haccp دارای هفت گام اصلی بوده که الزامات آن درCodex Alimentarious Commission    صنایع غذایی شرح داده شده است این الزامات بوسیله سازمان ملی استاندارد ایران به شماره 4557 ترجمه و منتشر شده است.

الزامات  HACCPعدم آلودگی و سالم بودن محصولات غذایی را تا حد زیادی تضمین می کند و شامل کلیه مراحل تولید از مواد اولیه تا تحویل به مصرف کننده می شود .
در اروپا و بسیاری از کشورهای پیشرفته شرکت های صنایع غذایی ملزم به اجرای الزامات HACCP  در سیستم کیفیت خود می باشند .

HACCP با شعار سلامت از مزرعه تا چنگال مشتری به دنبال کنترل عواملی است که می تواند باعث ریسک ایمنی و سلامت مواد غذایی شود.
شرط لازم برای پیاده سازی این استاندارد داشتن شرایط مناسب محیط تهیه GMP و استفاده از مواد اولیه و فرآیندهای تولید ، بسته بندی و ارسال سالم  و تحت کنترل می باشد .
پیاده سازی و گرفتن گواهینامه  HACCP   به تنهایی توصیه نمی شود و بهتر است به صورت جزیی از استاندارد ISO 9001  اقدام به پیاده سازی آن شود سازمان جهانی استاندارد سازی ISO با این هدف اقدام به تدوین و انتشار استاندارد ISO 15161   نموده . لازم به ذکر است در کشورهای اروپایی شرکت های تولید مواد غذایی و آشپزخانه ها مجاز به اجرای استاندارد ایزو 9001 بدون اجرای استاندارد HACCP  نیستند و باید استاندارد ISO 15161 را پیاده سازی نمایند.

گواهینامه HACCP توسط هر شرکت تولید کننده مواد غذایی قابل گرفتن است مانند فست فود ها؛ اشپزخانه ها، کارخانه های صنایع غذایی، کتریگ ها، رستوران ها؛ قنادی ها، توزیع کنندگان مواد غذایی و ….

به علت ساده بودن اخذ گواهینامه HACCP  نسبت به سایر استانداردها مانند ISO 22000 و یا FSMS 22000  اخذ گواهینامه آن بوسیله شرکتهای فعال در زمینه تامین مواد غذایی در دستورکار قرار گرفته.

HACCP

HACCP

پیاده سازی و گرفتن گواهینامه HACCP با عث مزایای ذیل برای شرکت ها دارای گواهینامه HACCP  می شود:

 • اجرای HACCP باعث شناسایی مراحل تولید  و عواملی که می تواند در چرخه حیات غذا سبب آلودگی شود.
 • HACCP ارزیابی موثر تمام خطراتی که می تواند سلامت مواد غذایی را تهدید کند
 • با اجرای HACCP شرکت ها طرح های کنشی برای جلوگیری از آلودگی محصولات را جانشین طرح های واکنشی می نمایند.
 • ایجاد یک سیستم پایش برای CCP  ها با اجرا و گرفتن گواهینامه HACCP
 • پیش بینی و تعیین اقدامات در موقع بروز عدم انطباق ها و یا محصول نا ایمن یا باقوه نا ایمن با با اجرا و گرفتن گواهینامه HACCP
 • تاکید استاندارد HACCP در دخیل کردن پرسنل و کار تیمی
 • شناخته شده بودن  گواهینامه  HACCP
 • ساده بودن گرفتن گواهینامه HACCP در صورت داشتن شرایط GMP مناسب
 • به رسمیت شناخته شدن گواهینامه هسپ توسط نهاد های قانونی
 • انطباق با مقررات معاونت غذا و دارو وزارت بهداشت با داشتن گواهینامه  HACCP
 • هزینه پایین پیاده سازی و گرفتن گواهینامه HACCP 

مزایای ارزیابی و صدور گواهینامه HACCP توسط شرکت ASYS

 1. انجام ممیزی با توجه به استاندارد ملی ۴۵۵۷  در ممیزی های HACCP
 2. داشتن تخصص و بصیرت برروی الزامات GMP & GHP  صنایع مختلف غذایی و پرهیز از درخواست های فرای نیازمندی های ایمنی مواد غذایی
 3. داشتن تجربه زیاد ممیزان در صنایع غذایی
 4. همکاری با مشتریان برای گرفتن مجوز استفاده از علامت HACCP    از وزارت بهداشت
 5. صدور تاییدیهGMP    درصورت درخواست شرکت و مناسب بودن وضع GMP ,  GHP و داشتن الزامات GMP با یک ممیزی و کاهش هزینه های صدور گواهینامه GMP
 6. دادن لوح تقدیر به نماینده مدیریت در سیستم ایمنی مواد غذایی در صورت تایید سیستم.
 7. دادن گواهی تایید طراحی سیستم HACCP   به شرکت مشاور.

معنی HACCP چیست؟ گرفتن گواهینامه HACCP هزینه گرفتن گواهینامه HACCP چقدر است گرفتن گواهینامه HACCP برای آشپزخانه بیمارستان ها. صدور گواهینامه HACCP برای فست فود ها ثبت و صدور گواهی HACCP برای کترینگ ها جطور گواهینامه HACCP بگیریم؟